fogyatékkal élők;

illusztráció

- Eddig a kormány el akarta rejteni a fogyatékkal élőket, de talán mostantól másképp lesz

A fóti gyermekközpont sorsáról az államtitkár nem beszél, a fogyatékkal élők helyzetét pedig a kommunisták rovására írja.

Több fogyatékosügyi érdekvédelmi szervezettel írt alá partnerségi megállapodást Fülöp Attila szociális államtitkár és Vitályos Eszter európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár. A cél, hogy erősítse az együttműködést a kormány és a szakmai szervezetek között az úgynevezett férőhely kiváltási programban. Ennek lényege, hogy az elzárt, „tömegszerű” intézményekből kisebb lakóotthonokba költözhessenek, a helyi közösségbe integrálva élhessenek fogyatékossággal élő honfitársaink. A programra a hazai fogyatékosügyben eddig soha nem látott mértékű forrást biztosítanak, mintegy 80 milliárd forintból valósulhat meg.

A szakmai szervezetek képviselői örömmel fogadták a megállapodást. Gyene Piroska, az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetségének (ÉFOÉSZ) elnöke az együttműködést beharangozó sajtótájékoztatón elmondta: a nagy intézmények lakói alig várják, hogy közösségbe kerüljenek. A jövőben az érdekképviselet szeretné elérni azt is, hogy azok a fogyatékossággal élő emberek, akiknek ez még nem adatott meg, választójogot is kapjanak. Kővári Edit, az Autisták Országos Szövetségének vezetője arról beszélt: nem elég kiköltöztetni a fogyatékossággal élőket az elzárt intézményekből, a hétköznapi szolgáltatásokat úgy kell átalakítani, hogy az ő speciális igényeiknek is megfeleljenek.

– Az, hogy a fogyatékos embereket eddig elzárva tartották, a kommunizmus öröksége – jelentette ki Fülöp Attila államtitkár. Mint mondta, a program célja, hogy mindez megváltozzon, a fogyatékossággal élőkben „mindenki a lehetőségeket, ne pedig a hiányosságokat lássa”. Csakhogy eddig a kormány tervei is a fogyatékos emberek „elrejtésének” irányába mutattak: számos, kis létszámú lakóotthont aprófalvakban, vidéki városok szélén alakítanának ki. Megírtuk: van olyan település, ahol egy szennyvízátemelő telep mellé vagy mocsaras területre építenének lakóotthont. A terveket korábban több hazai és nemzetközi szervezet is élesen kritizálta.

A sajtótájékoztatón emlékeztettük erre az államtitkárt. Válaszában annyit közölt: a megállapodás arra tesz vállalást, hogy a kormány és a szervezetek partnerként tekintsenek egymásra. Bővebben nyilatkozott a kérdésről Gyene Piroska. Az ÉFOÉSZ elnöke nem tagadta, az ő szervezetük is a terv kritikusai között volt, ahogy azt is kifogásolták, hogy korábban nem voltak megfelelő egyeztetések az ügyben. – Azóta elindult az együttműködés, több helyszínen is változtatások történtek. A továbbiakban is mindent megteszünk azért, hogy a lakók méltó körülmények közé kerüljenek – mondta.

Szerettük volna megismerni a kormány terveit a fóti Károlyi István Gyermekközpont felszámolásával kapcsolatban is, ám az államtitkár arra hivatkozva hárította el kérdéseinket, hogy ez az ügy kívül esik a sajtótájékoztató témakörén.

Gréczy Zsolt szerint a kezdeményezés elutasítását azzal indokolta a mentelmi bizottság, hogy a miniszterelnöknek csak a képviselői megbízatásával összefüggésben kapott ajándékokat és ingyenes juttatásokat kell feltüntetnie.